Fałszywe e-maile

Fałszywe e-maile

Hackerzy stosują różne metody oszustw internetowych realizwanych za pomocą e-maili – „spoofing” (ang. spoof – naciąganie, szachrajstwo) i „phishing” (nazwa powstała z połączenia wyrazów ang. fishing – łowienie ryb na wędkę i password – hasło). Metody te polegają na podszywaniu się pod zaufanego nadawcę, a ich celem jest przechwycenie Twoich osobistych danych lub sprowokowanie Ciebie do wykonania czynności, których nie zamierzałeś. Sfałszowane maile na pierwszy rzut oka wyglądają jakby pochodziły od znanych instytucji lub znajomych.

Niepokojący może być e-mail, który zawiera błędnie zapisaną nazwę nadawcy, np. interia@jakasnazwa.com.ng lub w ogóle nie zawiera nazwy firmy/instytucji. Może oznaczać to, że pochodzi z nierozpoznanej domeny i jest wynikiem oszustwa.

W treści fałszywego e-maila może znajdować się link do strony, przez którą np. masz dokonać logowania / aktualizacji swoich danych. Nigdy nie otwieraj linków do nieznanych stron z nieznanego e-maila.

Powszechną taktyką cyberprzestępców jest stosowanie znanych nazw dostawców usług internetowych (interia,wp,onet, itp) co ma zbudzić wiarygodność.
Fałszywe e-maile mogą zawierać linki do innych stron oraz załączniki ze złośliwym kodem.

admin